Celotělová lymfatická masáž

Celotělová lymfatická masáž je jemná a účinná metoda pro rozproudění lymfy v těle člověka. Hlavní funkcí lymfatického systému a lymfy v těle je odvod odpadních látek (toxinů), buněčných zbytků, přebytečné vody a původců infekcí z těla ven. Lymfatický systém je tudíž velice důležitý pro účinnou detoxikaci těla a správné fungování imunitního systému. Představte si ho jako odpadní potrubí, které odvádí přebytečnou vodu, špínu a mastnotu z dřezu pryč. Když je někde odpadní potrubí zacpané, nemůže ani správně fungovat odtok a odvádění splašků. Nějakou dobu to lze vydržet, ale pokud se ucpané odpadní potrubí neřeší, nakonec splašky začnou téct ven. Nejen, že je s tím více starostí, ale i škod. Přesně takto funguje náš lymfatický systém. Když se o něj nestaráme, ucpává se nám a přináší nám mnoho starostí a škod na těle.

Na rozdíl od krve, která je poháněná srdcem, lymfa žádnou pumpu nemá. Pohybuje se pouze pomocí stahování svalů při pohybu. Při nedostatku pohybu se tok lymfy zpomaluje…a  zpomaluje se o to více, pokud se zároveň nevhodně stravujeme (přemíra tuků, cukrů, konzervantů, additiv, atd.). Nedostatečný tok lymfy se pak v těle projevuje například zvýšenou nemocností, únavou, otoky končetin, pocitem těžkých nohou, celulitidou, křečovými žilami,…

Celotělová lymfatická masáž účinně pomáhá lymfu rozproudit. Nepoužívají se při ní žádné oleje, masti ani emulze. Pravidelným ošetřováním pomocí lymfomasáže nedochází v těle k hromadění odpadních látek, je účinnou prevencí proti nemocem (podporuje imunitní systém), proti celulitidě a křečovým žilám, zlepšuje vzhled a elasticitu kůže, celkově se člověk cítí lehčí, svěžejší a v lepší kondici.

Jak často na manuální celotělovou lymfatickou masáž chodit? Záleží, jak se stravujete, co pijete, jaký máte pitný režim, jak se pohybujete, zda chodíte i na jiné masáže, jak odpočíváte. Lymfatický systém ve správné kondici záleží na mnoha faktorech. Většinou doporučuji ze začátku na masáž chodit, co nejčastěji, tj. 2x-3x do týdne, poté již většinou stačí 1x do měsíce. Nicméně každé tělo na masáž reaguje jinak, někomu stačí hned chodit 1x za 14 dní, někdo potřebuje chodit skutečně každý týden, někdo 1x za měsíc, za 6 týdnů…Záleží zda máte lymfu průchozí, ale pomalou a zahuštěnou, nebo máte již zatvrdliny, u kterých jejich rozmasírování trvá déle. Rozhodně to však stojí za to!

V čem lymfatická masáž pomáhá:

– zlepšení syndromu těžkých nohou a otoků dolních končetin

– zlepšení elasticity kůže

– prevence a redukce celulitidy

– doplněk při redukci hmotnosti

– odstranění přebytečných tekutin v těle

– detoxikace organismu

– podpora imunitního systému

– prevence křečových žil

– prevence proti migrénám

– poúrazové a pooperační stavy (pouze po konzultaci s lékařem)

Kdy lymfatická masáž není vhodná:

– nádorová onemocnění

– trombóza

– zelený oční zákal

– epilepsie

– onemocnění srdce, jater a ledvin

– infekční onemocnění kůže

– těhotenství, šestinedělí, kojení

– nejasné bolesti břicha

– horečka, akutní virová či bakteriální onemocnění (chřipka, angína)

Kdy je nutný souhlas lékaře:

– při cukrovce

– při vysokém krevním tlaku

– při onemocnění žil a tepen (např. křečové žíly)

– při hyperfunkci štítné žlázy