• Články

  Změna

  „Ty ses změnila!“ Dřív tato věta pro mě znamenala výčitku, něco negativního. Bylo to pro mě odsouzení. Cítila jsem se bezradně a zoufale a rychle odpovídala: „Ne, ne, nezměnila.“ s panikou v očích, že najednou to znamená, že je se mnou něco špatně a že už si nebudeme s tou osobou rozumět.

  Dnes když mi někdo řekne, ty ses změnila, cítím hrdost. Nejen v sobě na sebe, ale i z osoby, která mi to říká. Princip zrcadlení působí i zde.

  Co se změnilo? Změnil se můj samotný pohled na změnu jako takovou. Pochopila jsem, že kdybych se neměnila, stagnuji. Kdybych se neměnila, tak jsem třeba stále ještě mimino nebo ani to ne. Změna je život a je to přirozený vývoj. Beze změny by život ani nebyl. Je to krásná proudící živá energie. Díky změně rosteme a vyvíjíme se.

  A proto, když mi dnes někdo řekne, ty ses změnila, znamená to pro mě, že jsem vyrostla, že jsem se posunula, že jsem vyvinula, že jsem víc živá ve svém vlastním autentickém božském já.

  Jsem vděčná všem svým závojům a maskám svých neprojevených emocí, křivd, ublížení, starých programů, vět a přesvědčení, všem svým strachům ukázat se taková jaká jsem, vlastně veškerému tomu marastu, které jsem musela na své cestě poznat a odložit, protože díky nim, jsem vyrostla do ženy, kterou jsem dnes. Opravdu se cítím jako lotos – klíčím v zemi, skrz bahno se prodírám, nechávám opláchnout vodou svůj stonek, roztáhnu na světle své listy, zesílím na tolik až se objeví poupě, které časem rozkvete a zaplaví svou krásou a vůní celý svět a až přijde jeho čas, odkvete a zatáhne se zpět do země.

  Nevím, v které fázi jsem, a je mi to jedno. Důležitá je pro mě cesta…

 • Články

  Kreativita aneb proč maluji…

  Na konci minulého roku, když jsem měla jeden ze svých lítostivých dnů, jsem si se slzami v očích postěžovala svému muži, že jsem vždy celý život chtěla zkusit malovat olejovými barvami a nikdy si to nedovolila. Můj muž se mě zeptal: „Proč? Co ti brání?“

  Odvětila jsem, že mám pocit, že olejové barvy jsou příliš drahé a když mi to nepůjde, tak přece nemá smysl si je za tak drahé peníze kupovat. A není to jen o barvách, ale i plátna, štětce, prostě kompletní vybavení. Muž mi na to řekl: „Aha, takže máš pocit, že žiješ v nedostatku.“

  Do té doby jsem si ani neuvědomila, že takový pocit mám, ale měl pravdu. Proč bych měla žít v nedostatku? Vždyť přirozené je, chtít pro sebe dostatek, chtít pro sebe hojnost…A co se nestalo? Dostala jsem od něj k Vánocům celý set – štětce, plátna, soubor 16 malých olejových barev. Vyrazil mi dech 🙂

  Teď už nešlo couvnout a dárek hodit do kouta. Musela jsem to zkusit! Jenže, co když se mi to nepovede? Co když to bude hrozné? Vzpomněla jsem si na svou návštěvu v Indii. Místní ženy tam každé ráno na zem před vstupní dveře malovaly respektive vysypávaly různobarevnými písky mandaly. Bylo jim jedno, jestli vydrží 5 minut nebo hodinu. Dělaly to jen pro vyjádření sebe a svého tvoření. A my ženy máme ke kreativitě velmi blízko i díky svému menstruačnímu cyklu.

  Uvědomila jsem si, že jako žena vždy každý měsíc vytvářím krásný útulný prostor ve svém lůně pro budoucí život. A to bez ohledu na to, jestli výsledkem bude uhnízdění vajíčka a stvoření dítěte, nebo zánik a očištění dělohy menstruací…Jde o samotný proces tvoření a je jedno, jaký bude výsledek.

  A tak jsem si to dovolila! V lednu jsem zkusila podle videa namalovat svůj první obraz…A víte co? Povedl se! 😀 Vždy mě fascinuje ten pocit, který mám druhý den po dokončení obrazu, kdy se na obraz dívám a nevěřím, že jsem to byla já, kdo ho namaloval.

  Teď se snažím malovat vždy, když cítím, že mám potřebu tvořit. Někdy to jde, jindy ne. Někdy dodržuju nějakou formu, jindy to nechám proudit volně.

  „Vy si jen užívejte a bavte se, nechte pracovat štětec.“ Bob Ross

  Je fascinující kolik věcí, které bychom rádi zkusili, si zakazujeme kvůli strachu – že uděláme chybu, že jsme na to už moc staří, že je to drahé, že se nám to vlastně ani líbit nebude, že na to prostě nejsme dost dobří.

  A kolik času promrháme tímto strachem? Místo toho, abychom se zvedli a prostě to zkusili. Tak se to nepovede, no a co!? Tak se mi nebude líbit, ale už vím, že se mi to nebude líbit. A nebo se mi to povede! Co když zjistíte, že je to něco, co vás skutečně naplňuje, co vás oblažuje, co děláte jen tak a je vám vlastně úplně jedno, jak to dopadne. A jak říkají mé milované Osho Zen karty: „Nezáleží na tom, jakou podobu na sebe tvá tvořivost vezme – ať je to malování, zpívání, práce na zahradě nebo vaření. Důležité je být otevřený tomu, co se chce tvým prostřednictvím projevit…Cokoliv, co děláš s radostí a s láskou, je tvořivé.

  Děkuji svému muži, že mi dal impuls k tomu, dovolit si být tvořivá. ❤️ Cítím se o mnoho bohatší, uvolněnější a vnitřně roztančená.

  Obrázek první je moje první malba olejem. Obrázek druhý je moje čtvrtá. Je to zvláštní je dávat to takto do éteru 😀

 • Články

  Masáže Mohendžodáro a vliv na psychiku

  Dnes Vás chci seznámit, jakým způsobem nám mohou pomoci Ženské masáže Mohendžodáro z hlediska psychiky.

  Tím, že jsou masáže Mohendžodáro určené a zaměřené na ženy a na to, co potřebují, pomáhají nám v mnoha fyzických a psychických rovinách, které většina z nás řeší aktuálně nebo i celý dosavadní život. V tomto článku se podíváme na vliv masáží Mohendžodáro na psychiku ženy.

  Především chci vyzdvihnout v čem spočívá jejich kvalita a od toho se odvíjející krátkodobé i dlouhodobé účinky. Tyto masáže jsou hluboké svým meditativním účinkem, tzn. že se během nich masírovaná dostává do rovin změněného stavu vědomí, kdy mozek vysílá elektrické signály na úrovni théta vln.

  „Théta vlny nastávají při hluboké relaxaci, meditaci a v některých fázích spánku. Během těchto frekvencí dochází ke zkvalitňování dlouhodobé paměti a schopnosti nacházet neobvyklá řešení…a k prohloubení intuice.“ (Jan Vojáček: Umění být zdráv)

  Díky svému meditačnímu přesahu mají tyto masáže schopnost i srovnávat a upravovat přesvědčení a programy, které jsme přijaly za své, ale brzdí nás v našem vývoji, jsou zastaralé a/nebo pro nás naprosto nevyhovující a nefunkční.

  Například, všichni beze zbytku známe, jaké to je, když nám neustále běhá tisíc myšlenek hlavou jako splašené koně. Masáž Radharání účinně vypíná právě mysl a vrací nás zpět do prožívání těla. Dovoluje nám si v sobě přenastavit, že když nebude mysl nic dělat a my povolíme svoji kontrolu a bdělost, nic hrozného se nestane, nic nám neuteče, naopak začneme vnímat, jak se naše tělo cítí.

  Už tolikrát jsem od žen na konci masáže Radharání slyšela, že by chtěly, aby ta masáž nikdy neskončila. Proč? Protože ve stavu vypnuté mysli, kdy nelouskáme 1000 informací za vteřinu, ve stavu, kdy neběží čas, se hluboce léčíme, odpočíváme a zažíváme sladký čas blaženosti. A pak s odpočinutou psychikou se dokážeme snadněji rozhodnout, protože jsme naladěni na to, co vnitřně skutečně chceme. Víme, co je pro nás prioritní.

  Uvádí se, že za týden dnes zpracujeme tolik informací, co lidé před sto lety za celý život. … Náš nervový systém je přetěžován. … Stresorem se tedy stalo samotné myšlení. (Jan Vojáček: Umění být zdráv; 2020)

  My se celkově potřebujeme vrátit více z hlavy do těla. Potřebujeme prožívat. Ve chvíli, kdy něco prožijeme, procítíme v těle, tak si to pamatujeme. Je to jako když poprvé jedeme na kole. Když nám to někdo vysvětluje, teoreticky to chápeme, ale stále je to takové nijaké. Když pak na kolo sedneme a rozjedeme se, najednou celé tělo procítí, co má dělat a už ví. Ví, jak na něj. A stejné je to s masáží. Pokud si dovolíte v masáži prožít nějaké téma, jakkoukoliv emoci, dovolíte si pustit kontrolu mysli, pozorujete a prožíváte bez soudů a hodnocení, pak masáž skutečně prožijete a tento prožitek vám může změnit život nebo pohled na něj.

  A jaká jsou témata, přesvědčení a programy, které můžete objevovat?

  masáž Radharání – když se nemůžu rozhodnout; když nevím, kam dřív skočit; když na nic nemám čas; když necítím své tělo a/nebo nedokážu s ním komunikovat; když se mi hlavou honí tisíce myšlenek a nedokážu se soustředit; když neumím odpočívat;…

  masáž Parvátí – když se cítím nemilovaná; když cítím stud; když mám pocit, že je se mnou „něco“ špatně; když přebírám zodpovědnost za druhé, která mi nepatří; když se cítím provinile (za cokoliv, za dopřání si radosti, za neposkytnutí pomoci druhému, za to, že chci čas pro sebe,…); když příliš dávám a neumím přijímat;…

  masáž Lakšmí – když potřebuji otevřít své srdce; když mu chci naslouchat; když chci zjistit, co vlastně chci; když chci zjistit, jaký vztah mám k sobě a k druhým; když chci zjistit, co mě vyživuje a přináší mi radost; když chci objevit, kdo jsem; když chci, aby mne přestaly ovlivňovat názory druhých; když se cítím nesvá ve své zranitelnosti; když cítím strach důvěřovat druhému člověku; když se bojím ukázat taková, jaká jsem;…

  Každá jsme jedinečná. 🌹

  Každá máme svou individuální cestu.

  🌹

  A proto, to co potřebujete objevit, nemusíte nalézt v dané výpisu. Tento seznam je inspirací pro vás. Také vás to třeba táhne k jiné masáži než je dané téma, které řešíte. Důvěřujte sobě a své intuici a jděte do masáže, která vás láká.

  Pokud vůbec nevíte, ráda vám s výběrem pomohu. Většinou na první setkání masáž doporučuji, ale není to pravidlem…je to o komunikaci…s citem, s naladěním, s nasloucháním…

  Pokud nechcete nic řešit a chcete se prostě jen nechat hýčkat, i pro vás je masáž Mohendžodáro! 🙂 Vždy je důležitý záměr, proč přicházíte, a to může být i to, že si chcete dopřát královskou péči.

  S láskou, Tereza 💜

  • Obr. 1 – autor Rassouli
  • Obr. 2 – fotografie by Aannicka Photography
 • Články

  Dech

  Dech….je prvním darem, který nám byl dán.

  Dech…je ohraničení celého našeho života – první nádech při narození a poslední výdech při úmrtí

  Dech…je první, nejpřirozenější a nejúčinnější možností, jak sám sobě pomoci…ať už při potřebě uvolnění stresu nebo při prožívání bolesti

  Stres, strach, fyzická bolest, psychická bolest – to vše je jen nedostatek dechu. Tělo je sevřené a nedýchá, nebo dýchá jen povrchně..

  Když si dovolíme pustit vzduch plně do plic a vychutnáme si i pomalý, dlouhý výdech, nejlépe s otevřenými ústy a zvukem áááá, pocítíte, jak se tělo uvolňuje a vše náročné, stresující z něho jde pryč. Je to jako byste přišli domů po dlouhém a náročném dni a dosedli na gauč s úlevným povzdechem – akorát se to děje vevnitř ve vašem těle. Proto doporučuji, když cítíte bolavé místo na svém těle, nezadržujte dech, naopak pořádně se do něj nadechněte a vše co tam vzduch nabere, vydechněte ven.

  I při masáži je to cítit…ta chvíle, kdy do daného místa člověk pošle dech, a jeho uvolňující výdech, kdy mé ruce se sami od sebe ponoří hlouběji do svalu.. nádherná spolupráce! 

  Zkuste to právě teď, když čtete tento příspěvek. Zavřete oči, zhluboka se nadechněte a dlouhým zvukem ááááách vydechněte. Zopakujte 3x. Jak se cítíte?

  S láskou, Tereza💜