Články

Co to je rebozo a jak jsem se k němu dostala…

Původ a použití reboza

V Mexiku, odkud rebozo pochází, dostává svůj první ručně tkaný šátek mladá dívka při oslavě menarché (oslava první menstruace). Dostává ho od své maminky a babičky a spolu s ním je jí předávána i hluboká ženská moudrost generací před ní. Šátek ženu doprovází celý její život. I ve staro-slovanské kultuře má dlouhý šátek svou tradici. V ní se šátku říká pinta a používá se obdobně jako rebozo.

Tradiční délka šátku je 3 – 3,5 metru a šířka od 50-75 cm. Tká se z bavlny, lnu nebo vlny. Velmi záleží na klimatickém podnebí dané oblasti. V horách se používá více vlny.

Rebozo má mnoho využití od každodenních až po slavnostní příležitosti a přechodové rituály. Nosí se jako součást oděvu, jako pokrývka hlavy nebo si ho ženy přehazují jen tak přes ramena. Slouží také jako nosítko pro děti. Ovázání šátku přes boky, bedra a podbřišek pomáhá zpevnit tělo, což je důležité hlavně u žen těžce fyzicky pracujících. Navíc zavinutí šátkem také soustřeďuje pozornost do zavinuté oblasti a díky tomu žena nevydává nadbytečné množství energie z pánve směrem ven.

Během chladnějších dnů nebo večer, kdy už je tělo unavené, rebozo udržuje v teple ledviny, močový měchýř, dělohu a vaječníky. Z hlediska čínské medicíny jsou ledviny zdrojem životní energie. Udržováním tepla v ledvinách pečujeme o svou živost, o svůj elán a zápal do života. Skutečně jsem zjistila, že když si večer zabalím pánev do šátku, najednou jsem více v klidu, zvnitřněná, cítím se opečovaně a v bezpečí. Ráno jsem pak nabitá energií. Ještě zmíním, že zavinutí je skvělé po dobu menstruace. Doporučuji k vyzkoušení obě varianty zavinování. Stačí jakýkoliv delší pruh látky.

Rebozo funguje také jako pomocník v důležitých slavnostních a přechodových obdobích ženy – těhotenství, porod, menopauza.

Během těhotenství si ženy zavinují rostoucí bříško, tím se uleví pánevnímu dnu a břišním svalům a sníží se riziko vzniku diastáze. Také se mohou nechat opečovat rebozo masáží (tzv. manteadas), která na fyzické, psychické a energetické úrovni připravuje tělo na otevření se při porodu. Tato masáž překrásně uvolňuje pánev, žebra, bránici, hluboké břišní a pánevní svaly, podporuje a rozvíjí v ženě pocit bezpečí, důvěry a odevzdání. Houpavé pohyby jsou navíc pro miminko velmi příjemné.

Mexické porodní báby jsou mistryněmi v práci s rebozem, v jejich rukách je rebozo skutečně umění, které se ústně a praxí předává z generace na generaci spolu s hlubokou moudrostí. Rebozem se dá například pomoci napolohovat miminko do výhodnější pozice, povzbudit plodnost nebo stimulovat začátek porodu. Rebozo je vynikající prostředník ke komunikaci mezi ženou, dítětem a porodní bábou, který během porodu ženě ulevuje od bolesti a pomáhá jí v důvěře a bezpečí se ještě více otevřít – fyzicky, psychicky, energeticky…

Další významnou událostí, kde je rebozo opět velmi důležité, je cerrada, přechodový rituál „uzavírání kostí“. Jedná se o ceremonii na konci šestinedělí. Fyzicky, psychicky, energeticky a spirituálně se při něm uzavírá porod (umožňuje se doprožít, vyléčit a propustit vše, co si žena z porodu nese) a zároveň je to hluboký obřad, při kterém se vzdá úcta ženě, která se stala matkou a přivedla na svět novou bytost. Žena přechází do nové role ve svém životě, do role matky.

Menopauza je dalším přechodovým obdobím ženy. Žena přechází do role moudré ženy, ženy-stařeny, ženy, která předává vědění ženství dalším generacím. V Mexiku je babička často při porodu své dcery a je to ona (nebo porodní bába), která chytá dítě. Ona dává své dceři na počátku prvního těhotenství darem červené rebozo, aby jí ochraňovalo po celou dobu těhotenství. Tento přechod je krásné oslavit, například rituálem s rebozo masáží, kdy se uzavírá jedna role (role matky) a otevírá se nová role (role moudré ženy).

Jak jistě z krátkého výčtu tušíte, rebozo má mnoho a mnoho využití. V Mexiku se rebozo používá v každé rodině, každý den. Pomáhá nejen ženám, ale i mužům. Jeho moudrost má pomáhat všem lidem. 

Jak jsem se k rebozu dostala…

O rebozu (dlouhém šátku) jsem se poprvé dozvěděla ve video-povídání s porodní bábou Aničkou Kohutovou. Hned jsem o rebozu a tradici šátkování začala hledat více informací, ale hlavně jsem věděla, že se s Aničkou jednou musím setkat osobně na některém z jejich kurzů. Zároveň čím více, jsem o rebozu četla, tím víc jsem věděla, že to je něco, co se chci naučit. Bylo to volání zevnitř. Ještě teď, když mluvím o rebozu, mi naskakuje husí kůže a celá vnitřně vibruji. Do mé krve se vlévá vášeň a touha dozvědět se víc.

Aničku jsem kontaktovala a nechala se zapsat jako náhradnice na její kurz Rebozo těhotenské masáže v Brně. Její semináře bývají hned plné, a to dlouho dopředu. Nechala jsem to Vesmíru, pokud tam mám být a mám se naučit rebozo masáž, tak tam budu. A jak tušíte správně, dopadlo to na výbornou…na kurzu se uvolnilo pro mě místo.

Anička je nádherná žena, s velmi mladou energií, klidem, moudrostí a pro mě neobyčejnou kombinací uzemněnosti, síly, lehkosti a radosti. Kurz jsem si moc užila a tím, že jsme to zkoušeli sami na sobě, jsem ještě další tři dny usínala s pocitem kolébání.

Na své vlastní šátky jsem si musela chvíli počkat, ale stálo za to! Po doručení, jsem šátky ručně vyprala a již si k nim začala budovat vztah. Možná vám to bude znít divně, ale je to, jako byste najednou měli další členy rodiny (podobná věc se mi stala akorát s yoni vajíčky 😊).

V rámci mé praxe s rebozem jsem se naučila, že rebozo masáž (těhotenská, otevírací, poporodní, uzavírací či jen relaxační) je vždy nevšedním, hlubokým a zvnitřňujícím prožitkem. Během masáže se napojuji a pomocí houpání vás podporuji, abyste zaslechli váš vnitřní tlukot, vaši vnitřní pulsaci života. Je to pro mě místy až dojemné, jak se pulsace v těle šíří, jako jemné vlnky, jedna za druhou, hezky ve spirále.

Každá masáž je jiná. Vždy záleží na tom, s čím přicházíte. Když chcete relaxovat, atmosféra je opravdu uvolňující a spadne z vás mnoho. Když vás provázím uzavírací masáží, místnost je naplněna respektem, úctou, láskou, klidem a mírem. Když vás provázím otevírací těhotenskou masáží, je to vždy s vaší spoluprací, s naladěním, co zrovna vy a vaše miminko potřebujete. 

Osobně cítím z reboza posvátnost, tradici, hlubokou moudrost a navázání na naše kořeny. To nám v současném světě hodně chybí. Rebozo je pro mě krásně hmatatelné, jen si představte, kolika ženám, dětem a mužům již pomohlo, jakých příběhů se dotklo, kolik energie, již skrz něj prošlo a kolik toho má ještě před sebou. Těším se na společné objevování a jsem připravena naslouchat jeho moudrosti…

S láskou, Tereza